Експорт молока та молочних продуктів

Ввізні мита ЄС

Відповідно до умов ПВЗВТ між Україною та ЄС ставка ввізного мита ЄС для частини молочних продуктів Групи 04 (в т.ч. сири всіх видів і кисломолочний сир, молочна сироватка) були зменшені до 0% (див. Тарифний графік ЄС).

Решта позицій підпадають під дію тарифних квот, в рамках яких проводиться безмитний експорт (ставка ввізного мита ЄС — 0%). Зокрема діють такі безмитні тарифні квоти:

Експорт молока та молочних продуктів

Безмитні тарифні квоти не означають заборони на експорт, але при перевищенні обсягу квот застосовуються ставки увізних мит ЄС. Перелік тарифних квот, а також ставки увізних мит поза межами квот ЄС дивіться на веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі.

Адміністрування тарифних квот для експорту в ЄС здійснюється через систему імпортних ліцензій (молоко, вершки, згущене молоко та йогурти; сухе молоко; вершкове масло) та за принципом «перший прийшов — перший обслуговується» (перероблені молочні та перероблені масляні продукти).

Інформація про поточні залишки тарифних квот ЄС доступна на веб-сайті Європейської Комісії “Tariff quota consultation”.

Тенденції експорту з України до ЄС

Доступ до ринку ЄС для молочної продукції з України було відкрито 11 січня 2016 р. Тоді перші 10 українських виробників отримали дозвіл на експорт молочної продукції на ринок ЄС. Станом на вересень 2017 р., кількість затверджених експортерів з України до ЄС зросла до 19.

Перевірити список затверджених експортерів молочної продукції до ЄС можна за посиланням.

Протягом 2016-2017 рр. українські експортери найбільш активно використовували безмитні тарифні квоти на вершкове масло/молочні пасти та сухе молоко.

Зокрема, у 2016 р. тарифну квоту на вершкове масло та молочні пасти використано на 46%, а на сухе молоко — на 30%. У першому півріччі 2017 р. ці квоти були використані на 50% та 13,6% відповідно.

У 2017 р. розпочалося також використання безмитної квоти на молоко, вершки, згущене молоко і йогурти. Крім того, почали здійснюватися поставки молочної сироватки та сирів (до них тарифні квоти не застосовуються).

Основними споживачами української молочної продукції у 2016 р. були — Польща, Нідерланди, Фінляндія.

Основні поставки молочних продуктів Групи 04 з України до ЄС у 2016 році

Експорт молока та молочних продуктів

Правила походження в рамках ПВЗВТ з ЄС

Для отримання преференційного доступу на ринок ЄС у рамках ПВЗВТ необхідно підтвердити походження товару з України та отримати сертифікат EUR.1 (видається митницями безоплатно на кожну партію товару).

Загальне правило:

Виробництво, у якому всі матеріали Групи 4 вироблені цілком в Україні.

Виннятки:

Маслянка, коагульовані молоко та вершки, йогурт, кефір (код товару 0403).

Виробництво, у якому:

  • усі матеріали Групи 4 вироблені цілком в Україні,
  • усі фруктові соки під заголовком 2009 (окрім ананасового, лаймового та грейпфрутового) походять з України і
  • ціна всіх матеріалів Групи 17 не перевищує 30% ціни товару від виробника.

На веб-сайті Державної фіскальної служби можна ознайомитися з наступною інформацією:

Для оперативного вирішення проблемних питань з оформлення та заповнення сертифікатів з перевезення товарів з України за формою “EUR.1”  звертатися за телефонами ДФС:

(044) 247-28-05,

(044) 247-27-70

або на поштову скриньку:

origin.unit@sfs.gov.ua

Вимоги до продукту при експорті до ЄС

При ввезенні молока та молочних продуктів у країни ЄС необхідно дотримуватися правил, що гарантують їх безпечність (trade.ec.europa.eu/tradehelp):

Контроль забруднюючих речовин у харчових продуктах

Регламент (ЄС) № 315/93  (англ.) встановлює процедури ЄС щодо забруднюючих речовин у харчових продуктах на території ЄС. Максимально допустимий вміст забруднювачів (нітратів, важких металів) у овочах на ринках країн ЄС (Регламент (ЄС) №1881/2006 – англ.).

Контроль залишків пестицидів у продуктах рослинного походження, призначених для споживання людиною

Перелік продукції (у т.ч. молочної продукції) та максимальні межі залишків пестицидів визначені у Регламенті (ЄС) №396/2005  (англ.) та Додатках до нього (Додаток 2 – англ.). База даних пестицидів ЄС: www.bit.ly/Pecticides (англ.).

Контроль залишків ветеринарних препаратів

Ключові вимоги та процедури щодо встановлення меж залишків фармакологічно активних речовин у харчових продуктах тваринного походження визначені у Регламенті (ЄС) №470/2009 (англ.).

Максимальні межі залишків фармакологічно активних речовин – Регламент (ЄС) №37/2010 (англ. ).

Країна-експортер, включена до дозвільного списку країн з правом експорту відповідної продукції до ЄС (відповідно до Рішення (ЄС) 2011/163 — англ.), повинна щорічно подавати план моніторингу залишків ветеринарних препаратів, забруднюючих речовин у неперероблених харчових продуктах тваринного походження згідно з Директи­вою 96/23/ЄС (англ.). Див. план державного моніторингу залишків ветеринарних препаратів та забруднюючих речовин у молоці в Україні — на сайті Держпродспоживслужби (Моніторинг залишкових кількостей).

Контроль безпечності харчових продуктів тваринного походження, призначених для споживання людиною

  • загальні гігієнічні вимоги щодо харчових продуктів та спеціальні гігієнічні вимоги для харчових продуктів тваринного походження — (Регламент (ЄС) №852/2004 — англ.) та  №853/2004 (секція ІХ додатка ІІІ — англ.).;
  • мікробіологічні показники для молочних продуктів встановлені у Регламенті (ЄС) №2073/2005 — англ.).

Зокрема, загальні вимоги до імпорту харчових продуктів тваринного походження до ЄС такі:

  • продукти повинні походити з зареєстрованих потужностей або потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл в країні-експортері, яка включена до дозвільного списку країн з правом експорту відповідної продукції’ до ЄС (Рішення (ЄС) 2011/163);
  • продукти повинні супроводжу­ватися сертифікатом здоров’я, виданим компетентним органом країни-експортера; пройти обов’язкову перевірку кожного вантажу із цим товаром на прикор­донному пункті пропуску країни ЄС, де здійснюються ветеринарні перевірки.

Україна має право на ввезення до ЄС молочних продуктів, призначених для споживання людиною, якщо вони пройшли необхідну термічну обробку — для України діє Колонка С Додатку І та Стаття 4 Регламенту (ЄС) № 605/2010 — англ.).

Простежуваність 

Вимога належним чином маркувати або надавати відповідні документи про продукцію. Імпортер харчової продукції в ЄС має забезпечити наявність вичерпної інформації щодо всього ланцюга виробництва та переміщення продукту (Регламент (ЄС) № 178/2002 – англ.).

Маркування харчових продуктів

Загальні та спеціальні правила маркування харчових продуктів (Регламент (ЄС) №1169/2011 – англ.; та  №853/2004 (англ.).

Сертифікація та додаткові вимоги замовників з ЄС

Європейські замовники можуть також вимагати від виробника наявності сертифікату відповідності певному міжнародному стандарту безпечності харчових продуктів (зазначається у контракті), зокрема:

  • ISO 22000,
  • FSSC 22000,
  • BRC,
  • IFS.

Ці сертифікати не є обов’язковими для ввезення на територію ЄС, проте вони часто є необхідною умовою для реалізації продукції в ЄС.

Основні етапи здійснення експорту товарів Групи 04

Провести підготовчу роботу: забезпечити відповідність вимогам ЄС щодо безпечності, провести сертифікацію на відповідність міжнародним стандартам (за необхідності), вивчити ринок збуту, знайти партнерів в ЄС тощо.

Провести акредитацію (облік) на митниці та отримати картку акредитації компанії або приватного підприємця (безоплатно).

Укласти зовнішньоекономічний контракт та договір на надання транспортно-експедиційних послуг. Уточнити вимоги щодо показників безпечності, які діють у країні призначення ЄС.

Зареєструвати експортні потужності у відповідному реєстрі Держпродспоживслужби як експортера меду із зазначенням країни призначення  (безоплатно).

Отримати ветеринарний сертифікат на молочні продукти для споживання людиною, що пройшли термічну обробку і призначені для імпорту в ЄС (Model Milk-HTC — див. Регламент (ЄС) № 605/2010 — англ.). Сертифікат видається на кожну партію вантажу Головним управлінням Держпродспоживслужби відповідної області на основі результатів лабораторних досліджень.

Отримати сертифікат з перевезення товару EUR.1, який видається безоплатно на кожну партію товару митницями ДФС України під час або після здійснення експорту товару.

Провести митне оформлення вантажу в режимі експорту, надавши необхідні документи (митну декларацію, контракт, інвойс, калькуляцію виробництва, транспортну накладну, сертифікат EUR.1, ветеринарний сертифікат, ін.).

Пройти митні перевірки та контроль у пункті в’їзду на територію ЄС. Продукція тваринного походження повинна бути заявлена щонайменше за 24 год до прибуття вантажу до місця перетину кордону. Попередні повідомлення надсилаються у пункт пропуску або через електронну систему TRACES (наразі знаходиться в стадії впровадження на національному рівні).

Корисні посилання

При Мінекономрозвитку на постійній основі діє телефонна лінія щодо надання роз’яснень з питань функціонування зони вільної торгівлі між Україна та ЄС:

тел. +38 (044) 596-67-05

Графік роботи: Пн-Пт з 14:00 до 17:00

Розділ «Зона вільної торгівлі між Україною та ЄС»  – посилання на веб-сайт Мінекономрозвитку

Відповіді на актуальні питання щодо експорту до ЄС – посилання на веб-сайт Мінекономрозвитку

Ресурс ЄС із підтримки експортерів: trade.ec.europa.eu/tradehelp

Центр підтримки аграрного експорту до країн ЄС при Мінагрополітики: www.agritrade-ukraine.com

Генеральний директорат здоров’я та безпечності харчових продуктів (DG SANTE). Умови імпорту до ЄС молока та молочних продуктів на веб-сайті Європейської Комісії.

Міжнародні виставково-ярмаркові заходи та ділові форуми – rei.mfa.gov.ua/ua/foreign-business/foreign-events

Офіс з просування експорту при МЕРТ: www.epo.org.ua

Митне оформлення: Спрощення процедур торгівлі (ДФС)

Стандарти ЄС: www.standardsmap.org/identify

No Comment

Comments are closed.

X